ETIKA A PRAVIDLÁ

ČAS NA IHRISKU

Maršalovia tento čas aj kontrolujú podľa rozpisov flajtov. Zvyčajne tento čas na hru býva stanovený na 4,5 hodiny na 18 jamiek.

 • Rýchlosť pohybu na ihrisku – dobre hrajúci hráč sa pohybuje na ihrisku rýchlo, akonáhle odpáli posledný hráč z flajtu, je nutné vyraziť za svojimi loptami.
 • Cvičné švihy – ak niekto musí urobiť 3-4 cvičné švihy pred odpalom a potom ešte stojí minútu, než odohrá, zdržuje a znervózňuje ostatných hráčov.
 • Príprava na ranu – pokiaľ je to možné, treba sa vždy čo najskôr dopraviť k svojej loptičke, aby ste si mohli skontrolovať svoje postavenie na ferveji a zamerať, ako ďaleko ste od cieľa, prípadne akú palicu použijete a akú taktiku na hru zvolíte. Získate tým čas, kým odpália spoluhráči a vy sa môžete sústrediť na svoj odpal.
 • Čas čítania grínu pri patovaní – pokiaľ začínajúci golfista číta metrový pat dve minúty zo všetkých svetových strán a nakoniec loptu do jamky nezahrá, je to len na smiech.
 • Zapisovanie výsledku – určite netreba nikomu pripomínať, že je absolútne nevhodné, zapísovať si výsledok po dohratí na gríne. Každý hrajúci golfista vie, že výsledok sa zapisuje po opustení jamkoviska cestou na odpalisko.
 • Kedy nechať prejsť inú skupinu vpred – pokiaľ viete, že musíte dlhšie hľadať loptičku, necháte skupinu za vami prejsť alebo využite radšej zahratie “provizórnej lopty”. Na hľadanie lopty sa považuje vhodný čas cca 5 minút, ak to trvá dlhšie, je to neslušné a nedôstojné otravovanie spoluhráčov.

SLUŠNÉ CHOVANIE

 • Kričať a rozčuľovať sa na ihrisku len preto, že vám nevyšla rana, alebo hádzať golfové palice o zem, je absolútne nemiestne a smiešne. Takýto nervák väčšinou otrávi svojich spoluhráčov, ktorí ho určite viac na golf pozývať nebudú.
Na čo sa zamerať?
 • Pri rane spoluhráčov – je treba byt v tichosti, nehýbať sa, nerozprávať a nijakým iným spôsobom nevyrušovať.
 • Hádzanie palíc – palice zaiste nemôžu za vaše zlé rany. Môže sa totiž stať, že pri takomto hode môže dôjsť aj k zbytočnému úrazu, napríklad spoluhráča.
 • Ústne hodnotenie rán – zavedeným zvykom je dobrú ranu spoluhráča slušne pochváliť a pokazenú skrátka nekomentovať. Oblečenie – vhodné a slušné oblečenie je pre golf podmienkou. Na golf nie je povolené prísť v rifľových nohaviciach. Pre mužov sú určené dlhé nohavice, alebo krátke nohavice a tričko s límčekom a troma gombíkmi. Ženská móda je o niečo vynaliezavejšia, môžu sa nosiť nohavice, golfky, sukne, tričká s límcom aj roláky, pričom rôznofarebnosť nepozná hraníc.
 • Bezpečnosť – loptička, ktorá letí po odpale je veľmi rýchla a môže spôsobiť úraz. Preto, ak vám lopta letí nesprávnym smerom, je povolené “krikom” upoznoriť hráčov, ktorí hrajú pred vami. Používa sa golfový pokrik ” FORE” (čítaj fór). Ak aj vy taký pokrik počujete, nesnažte sa zistiť, či nejaká lopta letí, ale okamžite si kryte hlavne svoju hlavu.

NENIČTE IHRISKO AJ KEĎ NIE STE JEHO MAJITEĽOM

 • Určite sa vám stalo, že ste navštívili ihrisko, kde boli odpaliská zničené od cvičných rán, piesok v bankeroch nebol odhrabaný a gríny rozšliapané. Je to ako z hrôzostrašného sna, ale takého ihrisko si radi nezapamätáte a nebudete sa tam vracať. Z tohto dôvodu, by ste mali venovať patričnú pozornosť oprave ihriska, ak vaša hra golfu nie je práve ukážková. Existujú kluby, kde maršal obieha jednotlivé jamky a za hrubé porušovanie poriadku vás môže z ihriska vykázať.
 • Švihy na odpalisku – bolo by vhodné obmedziť skúšobné švihanie, čo ste sa totiž nenaučili na cvičnej lúke, zrejme sa už pri hre nenaučíte. Keď je to nutné, odstúpte 2 metre ďalej a tam sa rozšvihajte.
 • Vracanie drnov – keď sa vám podarí vyseknúť tzv. “rezeň” ztrávnika, bolo by vhodné vrátiť ho späť, tráva sa na tomto mieste určite ujme.
 • Stopy po dopadoch loptičiek na jamkovisko – po príchode na jamkovisko opravte poškodenú časť trávnika vidličkou ale vypichovátkom. Je to ohľaduplnosť pre hráčov, ktorí hrajú po vás.
 • Obsluha zástavky – zástavka na tyči označuje pozíciu jamky, preto je nutné zaobchádzať s tyčou opatrne, treba ju položiť na také miesto, aby nezavadzala druhým hráčom pri patovaní, ani opticky, ani prakticky. Do jamky ju na koniec opatrne vložte.
 • Vozíky na ihrisku – na viacerých ihriskách, kde je možné používať motoré vozíky sú označené trasy, kadiaľ sa smie s vozíkom jazdiť. Dodržujte to. Pokiaľ používate ručný vlastný vozík s bagom, nikdy s ním nechoďte na jamkovisko a do bunkeru.